افزایش ۱۳ درصدی ازدیاد برداشت از مخازن نفت با نانوذرات

افزایش 13 درصدی ازدیاد برداشت از مخازن نفت با نانوذرات

اخبار نانو پوشش ها به نقل از “خبرگزاری ایسنا”، پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران با همکاری محققانی از دانشگاه‌های بریتانیا و آمریکا موفق به سنتز نانوذراتی شدند که می‌توان به کمک آن‌ها، ازدیاد برداشت از مخازن نفت را به میزان ۱۳ درصد افزایش داد.

استفاده‌ صحیح از منابع نفتی جهان به ‌منظور افزایش طول عمر آنها و برخورداری نسل‌های آینده از این ذخایر ایجاب می‌کند تا با مدیریت صحیح این منابع آشنا شویم.

از نکات قابل‌ توجه در مدیریت مخازن اتخاذ روشهایی برای حفظ و صیانت مخزن، بالا بردن راندمان تولید و سعی بر نگه داشتن آن در حد مطلوب در طول زمان است. معمولاً ۳۰ درصد از نفت به ‌طور طبیعی از مخزن برداشت می‌شود و ۷۰ درصد آن نیازمند به‌ کارگیری روش‌هایی موسوم به روش‌های ازدیاد برداشت است.

فرآیند ازدیاد برداشت نفت به مجموعه‌ روش‌ها و فرایندهایی گفته می‌شود که طی آن تلاش می‌شود با استفاده از انرژی یا مواد خارج از میدان نفت، میزان نفت خامی که استخراج آن با روش‌های معمولی امکان‌پذیر یا مقرون‌به‌صرفه نیست، استخراج شده و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.


بیشتر بدانید:نانوپوشش چیست؟


برای دستیابی به این هدف محققان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات با همکاری محققانی از دانشگاه‌های آمریکا و کانادا نانو ذراتی را برای افزایش ازدیاد برداشت تولید کردند.

مهندس گشتاسب چراغیان از محققان این طرح در این باره گفت: در حال حاضر به‌ منظور اعمال عملیات ازدیاد برداشت از موادی موسوم به عوامل فعال سطحی یا سورفکتانت استفاده می‌شود. استفاده از این مواد موجب می‌شود تا برداشت از مخازن از ۳۰ درصد به ۴۵ درصد افزایش یابد.

وی ادامه داد: بر این اساس در این طرح نانوذراتی سنتز شدند که استفاده از آنها در کنار مواد فعال سطحی اضافه برداشت از مخازن نفت را به میزان ۵۸ درصد می‌رساند.

چراغیان با اشاره به اهمیت این مطالعات، توضیح داد: در حال حاضر عمر بیشتر مخازن نفتی دنیا به نیمه دوم خود رسیده است، به همین دلیل میزان برداشت نفت از آنها به ‌طور قابل‌ ملاحظه‌ای کاهش یافته است. به همین دلیل شرکت‌های نفتی از روش‌های ازدیاد برداشت با استفاده از فناوری‌های نوین برای بهره‌وری بیشتر در برداشت از ذخایر نفتی استفاده می‌کنند.

به گفته وی، تولید نانومواد با خصوصیت معین می‌تواند بازدهی برداشت از مخازن را بهبود بخشد.

چراغیان خاطرنشان کرد: در این پروژه با به ‌کارگیری نانو فیوم سیلیکا، میزان برداشت نفت سنگین را که یکی از موارد پر چالش در صنایع بالادستی است، افزایش دادیم. سازوکار عملکرد این نانوذرات بدین شکل است که با ورود این ذرات میزان چسبندگی سورفکتانت کاهش می‌یابد و در کنار آن با تغییر میزان ترشوندگی، بهبود عملکرد سیال تزریقی حاصل می‌شود، در نتیجه سطح‌ فعال آنها افزایش چشمگیری می‌یابد.

این محقق با تاکید بر اینکه این مواد به‌ صورت گسترده‌ای بر روی کشش سطحی سیال مخزن اثر گذاشته و میزان گرانروی آن را کاهش می‌دهند، به بیان نحوه سنتز و ارزیابی این نانوذرات پرداخت و گفت: برای این منظور در فاز اول تیم مطالعات آزمایشگاهی خود را بر ساخت نانوذره سیلیکا مورد استفاده در شرایط مخزن متمرکز کرد و در فاز بعد بهینه‌سازی نانوذره‌ سنتز شده با سیال تزریقی در دستور کار قرار گرفت.

وی شناسایی و تعیین اثرات پیش فرآوری و همچنین تعیین خواص نانوساختارها و نانوذرات حاصل را با استفاده از روش‌های FTIR،TEM، XRD، SEM و انجام آزمون وزن سنجی حرارتی از دیگر اقدامات انجام شده در این مطالعات نام برد و یادآور شد: بر اساس نتایج به ‌دست‌آمده می‌توان اذعان کرد که با اضافه کردن ۲ درصد وزنی از نانوذرات سیلیکا فیوم به مواد فعال سطحی اضافه برداشت به میزان ۱۳ درصد نسبت به زمانی که فقط از سورفکتانت استفاده شده بود، رشد داشته است.

نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش‌های مهندس گشتاسب چراغیان پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، اندرو بارن استاد دانشگاه رایس آمریکا، سجاد کیانی دانشجوی دکترای دانشگاه سوانسی و شیرین الکساندر پژوهشگر دانشگاه سوانسی ولز و دکتر نشاط ناصر استاد دانشگاه کلگری کانادا اجرایی شده، در مجلهIndustrial & Engineering Chemistry Research با ضریب تأثیر ۲٫۸۴۳ منتشر شده است.

منبع

https://rang247.com/wp-content/uploads/2017/08/1439035171683_oil-field-1-th3.jpghttps://rang247.com/wp-content/uploads/2017/08/1439035171683_oil-field-1-th3-150x150.jpgنویسندهنانو پوشش هاانجمن نانوفناوری ایران,خبرگزاری رنگ و رزین,نانو پوشش هاافزایش ۱۳ درصدی ازدیاد برداشت از مخازن نفت با نانوذرات اخبار نانو پوشش ها به نقل از 'خبرگزاری ایسنا'، پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران با همکاری محققانی از دانشگاه‌های بریتانیا و آمریکا موفق به سنتز نانوذراتی شدند که می‌توان به کمک آن‌ها، ازدیاد برداشت از مخازن...اخبار صنایع رنگ و رزین
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star