افزایش ۱۱۸ درصدی استحکام نانوکامپوزیت آلومینیومی با روش نوین محققان کشور

افزایش 118 درصدی استحکام نانوکامپوزیت آلومینیومی

اخبار پوشش های صنعتی و کامپوزیت به نقل از “خبرگزاری ایسنا” ، محققان دانشگاه صنعتی سهند تبریز با استفاده از یک روش نوین موفق به توزیع یکنواخت نانوذرات در زمینه‌ نانوکامپوزیت‌های آلومینیومی شدند که به گفته آنها این امر منجر به تولید نانوکامپوزیت‌هایی با خواص مکانیکی، حرارتی و خوردگی خواهد شد.

کامپوزیت به موادی اطلاق می‌شود که از دو یا چند جزء تشکیل شده باشند. کامپوزیت‌ها با هدف بهره‌گیری همزمان از خواص اجزای تشکیل‌ دهنده آنها ساخته می‌شوند. کامپوزیت‌ها معمولا دارای یک فاز زمینه و یک یا چند فاز پراکنده هستند. این نوع مواد بر حسب نوع زمینه‌ آنها به چند گروه تقسیم‌بندی می‌شوند.


بیشتر بدانید:تعیین خواص فیزیکی و مکانیکی پوششهای نانو کامپوزیتی


از مهمترین نوع کامپوزیت‌ها، ‌کامپوزیت‌های زمینه فلزی است. فرایند ساخت کامپوزیت‌ها می‌تواند متفاوت باشد که هر کدام از آنها مشکلات خاص خود را دارد.

برای این منظور محققان دانشگاه صنعتی سهند تبریز در تحقیقات خود تلاش کردند با استفاده از یک روش جدید به نام کپسول‌سازی گرافنی توزیع یکنواخت نانوذرات در زمینه نانوکامپوزیت‌های آلومینیومی را بهبود بخشند.

علیرضا فدوی بوستانی از محققان این طرح مشکل اصلی تولید کامپوزیت‌های زمینه فلزی را عدم توزیع یکنواخت ذرات تقویت‌کننده در زمینه فلزی دانست و افزود: در این طرح به ‌منظور رفع مشکل عدم توزیع یکنواخت نانوذرات کاربید سیلیسیوم در زمینه‌ آلومینیوم از رویکرد کپسول‌سازی گرافنی استفاده شد.

وی ادامه داد: با استفاده از روش کپسول‌سازی گرافنی توانستیم به یک ماده‌ نانوکامپوزیتی که همزمان از خواص مکانیکی و حرارتی خوبی برخوردار است، دست پیدا کنیم. دارا بودن همزمان این دو خاصیت موجب می‌شود کارایی قطعاتی که با هدف مقابله با شوک حرارتی ساخته می‌شوند، افزایش یابد.

فدوی، آگلومره شدن یا بهم چسبیدن نانوذرات را یکی از مشکلاتی دانست که حین تولید نانوکامپوزیت‌ها اتفاق می‌افتد و یادآور شد: این موضوع به ‌طور مستقیم به نیروهای سطحی نانوذرات وابسته است. بنابراین با تغییر نیروهای سطحی نانوذرات می‌توان بر این مشکل غلبه کرد.

این محقق با اشاره به جزئیات این طرح خاطرنشان کرد: در پژوهش حاضر به‌ منظور جلوگیری از چسبندگی نانوذرات به یکدیگر نانوذرات به ‌وسیله‌ گرافن پوشش‌دهی شده‌اند. بنابراین برهمکنش نانوذرات با یکدیگر و متعاقب آن آگلومره شدن به‌ طور چشمگیری کاهش یافته است. ساختار نهایی نانوکامپوزیت یک ساختار دوفازی دربرگیرنده‌ میکرو/نانودانه‌ها بوده است.

وی در خصوص بررسی‌های صورت گرفته در این طرح گفت: در پژوهش حاضر اثر غلاف گرافنی پوشش‌دهنده‌ ذرات بر توزیع ذرات کاربید سیلیسیوم در زمینه‌ آلومینیوم به کمک میکروسکوپ الکترونی روبشی و عبوری مورد بررسی قرار گرفته است. به‌منظور ورود نانوذرات در زمینه فلزی از روشهای حالت ذوبی و جامد استفاده شد.

به گفته وی خواص مکانیکی، حرارتی و خوردگی نانوکامپوزیت حاصل مورد ارزیابی قرار گرفته و نتایج به دست آمده از نانوکامپوزیت‌های معمولی و نانو کامپوزیت‌های اصلاح ‌شده با هم مقایسه شدند.

این محقق دانشگاه صنعتی سهند اظهار کرد: نتایج حاکی از آن است که ایجاد ساختار دوفازی ناشی از روش کپسول‌سازی گرافنی موجب افزایش ۱۸۱ درصدی استحکام و ۲۴۳ درصدی افزایش طول قبل از شکست نسبت به نانوکامپوزیت‌های معمولی شده است. همچنین هدایت حرارتی و مقاومت به خوردگی نانوکامپوزیت حاصل به میزان زیادی بهبود یافته است.

به گفته وی، این موفقیت باعث می‌شود تا نانوکامپوزیت تولید شده خواص مکانیکی، حرارتی و خوردگی بسیار بهتری را از خود به نمایش بگذارد.

منبع

https://rang247.com/wp-content/uploads/2017/08/57531170.jpghttps://rang247.com/wp-content/uploads/2017/08/57531170-150x150.jpgنویسندهپوشش های صنعتی و کامپوزیتخبرگزاری رنگ و رزین,کامپوزیت,نانوکامپوزیتافزایش ۱۱۸ درصدی استحکام نانوکامپوزیت آلومینیومی با روش نوین محققان کشور اخبار پوشش های صنعتی و کامپوزیت به نقل از 'خبرگزاری ایسنا' ، محققان دانشگاه صنعتی سهند تبریز با استفاده از یک روش نوین موفق به توزیع یکنواخت نانوذرات در زمینه‌ نانوکامپوزیت‌های آلومینیومی شدند که به گفته آنها این امر...اخبار صنایع رنگ و رزین
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star