افزودنی پلیمری بومی بهبود خواص سامانه‌های پلیمری شکننده تولید شد

تولید افزودنی پلیمری بومی

اخبار رزین به نقل از خبر “گزاری تسنیم “، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند آمیزه‌ای پلیمری به روش ساده تولید کنند که می‌توان از نتایج آن در بهبود خواص فیزیکی ـ مکانیکی قطعات کامپوزیتی مورد استفاده در صنایع هوافضا و نظامی مربوطه بهره برد.

فارغ‌التحصیل دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره طرح خود با عنوان «مقاوم‌سازی و بهبود چقرمگی رزین اپوکسی از طریق افزودن نانولوله کربنی اصلاح شده با کوپلیمرهای یورتانی» که در قالب رساله دکتری دفاع شده است، اظهار کرد: سامانه‌های پلیمری گرماسخت به سبب خواص فیزیکی ـ مکانیکی، پایداری حرارتی و مقاومت شیمیایی بالا نسبت به سامانه‌های گرمانرم، کاربردهای ویژه‌ای در صنایع مختلف دارد.


بیشتر بدانید:رزین اپوکسی چیست؟


 

وی افزود: باوجود ویژگیهای منحصربه فرد، رفتار ترد و شکننده این دسته از پلیمرها به سبب وجود یک شبکه سه‌بعدی شیمیایی در ساختار، استفاده از آنها را با محدودیت و چالش روبه‌رو می‌سازد.

این فارغ‌التحصیل دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: از جمله این مواد، خانواده رزینهای اپوکسی هستند که از دیرباز تحقیقات گسترده‌ای پیرامون حل نواقص آنها صورت پذیرفته است.

امراللهی گفت: در این میان، به‌کارگیری روشهای سنتی در بهبود چقرمگی شکست این مواد عموماً منتج به افت مشخصه‌های مکانیکی همچون مدول و استحکام و نیز کاهش دمای انتقال شیشه‌ای و به تبع آن دمای کابری آنها خواهد شد.

این محقق خاطر نشان کرد: کمتر از بیست سال از معرفی گروه جدیدی از مواد با ساختارهای دو محیط دوست به عنوان افزودنیهای مناسب با ساختار ویژه و به منظور رفع محدودیتهای اصلاح‌کننده‌های سنتی و رایج می‌گذرد.

وی افزود: از این رو، سنتز این مواد در بعد آزمایشگاهی و حتی صنعتی در کنار دانش محدود کنونی درباره رفتار و اثرگذاری آنها، حوزه پژوهشی گسترده‌ای را پیش‌روی پژوهشگران قرار داده است.

امراللهی خاطر نشان کرد: پژوهش حاضر تلاشی برای تولید کوپلیمرهای دومحیط دوست به روشی به مراتب ساده‌تر از روشهای موجود در مقالات است که ایده اولیه آن از ساختار کوپلیمرهای یورتانی بدست آمده است.

وی تأکید کرد: فارغ از استعداد ذاتی کوپلیمرهای یورتانی در ارائه خواص منحصربه فرد استحکام و چقرمگی، ترکیب این مواد نانوساختار با نانوذرات دیگر می‌تواند منجر به بروز اثر هم‌افزایی در سامانه‌های پایه شود.

به گفته او برهمین اساس، ابتدا مجموعه‌ای از کوپلیمرهای یورتانی با ساختار دو محیط دوست بر پایه مواد شیمیایی قابل دسترس در بازار داخلی تهیه شد.

وی ادامه داد: سپس با تعیین ساختار و ترکیب درصد بهینه از این مواد، از طریق روش پیوندزنی شیمیایی، سطح نانولوله‌های کربنی اصلاح شده و اثر افزودن آن بر خواص سامانه اپوکسی پایه مورد مطالعه قرار گرفته است.

به گفته این محقق، نتایج حاکی از آن است که کوپلیمرهای تهیه شده برپایه یک نوع پلی‌ال استری سنتزشده، دی ایزوسیانات و یک پلی‌ال اتری در بهبود خواص فیزیکی-مکانیکی و چقرمگی شکست سامانه اپوکسی قابل رقابت با نمونه‌های تجاری است.

امراللهی اظهار داشت: برخلاف انتظار، آمیزه‌های اپوکسی حاوی نانولوله کربنی اصلاح شده با کوپلیمر یورتانی نسبت به آمیزه اپوکسی حاوی کوپلیمر یورتانی کارآمد نیست؛ در حقیقت هدف اصلی این پژوهش ارتقا و بهبود همزمان هر دو مشخصه استحکام نهایی قطعه و چقرمگی شکست آن بوده است.

وی افزود: نتایج این طرح در صنایع کامپوزیت به‌خصوص تولید قطعات نظامی، هوافضا و غیره می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

منبع

https://rang247.com/wp-content/uploads/2017/08/139109250000804.jpghttps://rang247.com/wp-content/uploads/2017/08/139109250000804-150x150.jpgنویسندهاخبار صنایع رزینخبرگزاری,خبرگزاری رنگ و رزین,رزینافزودنی پلیمری بومی بهبود خواص سامانه‌های پلیمری شکننده تولید شد اخبار رزین به نقل از خبر 'گزاری تسنیم '، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند آمیزه‌ای پلیمری به روش ساده تولید کنند که می‌توان از نتایج آن در بهبود خواص فیزیکی ـ مکانیکی قطعات کامپوزیتی مورد استفاده در صنایع هوافضا...اخبار صنایع رنگ و رزین
Summary
Review Date