جوهر نانویی برای چاپ روی پارچه و شیشه تولید شد

جوهر نانویی برای چاپ روی پارچه و شیشه تولید شد

اخبار رنگ به نقل از “خبرگزاری ایسنا” ، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید نیمه‌صنعتی جوهرهای تصعیدی با کاربرد در صنعت چاپ شیشه، سرامیک و پارچه با فناوری نانو شدند.

 امیر رضوانی مقدم، مجری طرح با اشاره به قابلیت ایجاد شده برای چاپ تصویر دلخواه بر روی اجسام مصرفی یا تزیینی مانند لباس، قاب موبایل، لیوان و پازل گفت:

این چاپ معمولا با استفاده از یک چاپگر رومیزی جوهرافشان و یک پرس حرارتی خیلی کوچک بدون نیاز به دستگاه‌های چاپ پیشرفته و بزرگ صنعتی انجام می‌گیرد.


بیشتر بدانید:اصول کاربردی استفاده از رنگ و پوشش های صنعتی


وی با بیان اینکه این چاپگرها به راحتی در دسترس هستند و جوهرهایی که برای این منظور و داخل کارتریج آنها استفاده می‌شود، جوهر تصعیدی است، افزود:

این جوهرها به راحتی توسط چاپگر روی سطح کاغذ چاپ شده و سطح کاغذ روی زمینه نهایی مورد نظر قرار گرفته و توسط پرس حرارتی در مدت زمان چند ثانیه به روی سطح منتقل می‌شود.

رضوانی مقدم با بیان اینکه جوهرهای تصعیدی موجود در کشور وارداتی است و قیمت بسیار بالایی دارد، یادآور شد:

به همین دلیل در این طرح به توانایی تولید این جوهرها در داخل کشور دست یافتیم تا این محصول با کیفیت مناسب و قیمت کمتر در کشور تولید شود.

مجری طرح با اشاره به ضرورت اجرای این پروژه، گفت:

قابلیت تولید داخل و صادرات کشورهای منطقه، کیفیت رنگی بالا، جلوگیری از گرفتگی هد چاپگر، پایداری بالا و سازگاری با محیط زیست از جمله مزیت‌های این طرح برای اجرا به شمار می‌رود.

این محقق از کاربرد فناوری نانو در ساخت این محصول خبر داد و خاطرنشان کرد:

استفاده از این فناوری منجر به تولید جوهر با توزیع اندازه ذرات کم و میانگین اندازه ذرات در مقیاس نانومتری شده، ضمن آنکه پایداری این جوهرها را افزایش داده و به این ترتیب عمر بالا و پایداری طولانی مدت را به دنبال داشته است.

وی با اشاره به کاربردهای جوهرهای تصعیدی، خاطرنشان کرد:

جوهرهای تصعیدی در صنعت چاپ برای چاپ انتقالی توسط یک سطح واسط و اعمال تصویر نهایی توسط پرس حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد عمده این جوهرها در چاپ تصاویر دلخواه روی انواع سطوح پوشاک، سرامیک، شیشه، پلیمر، چوب و کاغذ است.

رضوانی، محصولات مشابه موجود در کشور را از کشورهای چین و کره دانست و گفت:

این محصولات  قیمت تمام شده بالایی دارد، از این رو درصدد آمدیم با فناوری نانو جوهرهای تصعیدی را با قیمت کمتر و با کیفیت بالاتر به دست مصرف کننده برسانیم.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star
https://rang247.com/wp-content/uploads/2017/10/57543622.jpghttps://rang247.com/wp-content/uploads/2017/10/57543622-150x150.jpgنویسندهاخبار صنایع رنگاخبار,خبرگزاری رنگ و رزین,رنگ,نانو جوهرجوهر نانویی برای چاپ روی پارچه و شیشه تولید شد اخبار رنگ به نقل از 'خبرگزاری ایسنا' ، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید نیمه‌صنعتی جوهرهای تصعیدی با کاربرد در صنعت چاپ شیشه، سرامیک و پارچه با فناوری نانو شدند.  امیر رضوانی مقدم، مجری طرح با اشاره به قابلیت ایجاد...اخبار صنایع رنگ و رزین