۹۵/۱۲/۰۱

مقاوم سازی قطعات به روش نیتروژن دهی پلاسمایی در کشور

دستگاه سخت سازی قطعات به روش نیتروژن دهی پلاسمایی توسط یک شرکت دانش بنیان در اراک ساخته و ثبت شد. مخترع این دستگاه گفت: توانستیم به دانش این کار برسیم و بتوانیم علم خود را در خدمت صنعت کشورمان استفاده کنیم.

مقاوم سازی قطعات به روش نیتروژن دهی پلاسمایی در کشور - صنایع رنگ و رزین

دکتر رئوفی افزود: علمی که باعث شده برای اولین بار در کشور دستگاهی ساخته شود که نیتروژن دهی پلاسمایی و لایه نشانی شیمیایی به کمک پلاسما روی قطعات سخت انجام شود و با انجام عملیات سخت کاری سطحی به روش نیتروژن دهی پلاسمایی عمر قطعات صنعتی در معرض سایش و خوردگی بین ۲ تا ۸ برابر افزایش می یابد.

وی خاطرنشان کرد: عملیاتی که این دستگاه انجام می دهد برای قطعات به ارتفاع ۱ متر و ۵۰ سانتی مترو قطر ۹۰ سانتی متر قابلیت انجام دارد و تا ظرفیت ۴۰۰ کیلوگرم در روز تولید دارد.

دکتر رئوفی با اشاره به اینکه این دانش در اختیار کشورهای امریکا، استرلیا، انگلستان و اتریش بوده است گفت: ایران نیز با ثبت این دستگاه به همت این شرکت دانش بنیان در اراک به جمع دارندگان این علم پیوست.

وی گفت: قطعات پس از عملیات فرز چهارمحوره و کار اماده سازی و سوراخ کاری و مرحله ماشین کاری و تراشکاری در دستگاه قرار می گیرند و توسط یونیزاسیون شدن یکسری گازها پلاسما ایجاد می شود که پلاسما به صورت نور ابی بمنظور نفوذ نیتروژن به سطح قطعات ایجاد میشود.

مخترع این دستگاه گفت: هزینه ساخت این دستگاه ۴۰۰ میلیون تومان است که مشابه خارجی ان که در اتریش ساخته می شود ۵ میلیارد تومان است.

دکتر رئوفی افزود: اعواجاج کم قطعات، کاهش زمان عملیات، مصرف کم انرژی و گاز، عدم الودگی محیط زیست و قابلیت تولید لایه نیتریده بدون لایه سفید از مزایای نیتروژن دهی پلاسمایی نسبت به سایر فرایندهای نیتروژن دهی است که توسط این دستگاه انجام می شود.

وی افزود: کاربرد این دستگاه برای بسیاری از صنایع نفت و گاز، پایشگاهها، صنایع هوا و فضا و صنایع خودرو سازی است و با ساخت این دستگاه کشور از واردات قالب بی نیاز و برای ۳ نفر به صورت مستقیم و ۲۲۰ نفر به طور غیرمستقیم اشتغالزایی ایجاد شده است.

 

منبع: ایران نیوز

https://rang247.com/wp-content/uploads/2017/02/photo_2017-02-13_18-04-24.jpghttps://rang247.com/wp-content/uploads/2017/02/photo_2017-02-13_18-04-24-150x150.jpgrang247اخبار صنایع رزیناخبار صنایع رنگدسته‌بندی نشدهمقالاتخبرگزاری,خبرگزاری رنگ و رزین,رزین,رنگ۹۵/۱۲/۰۱ مقاوم سازی قطعات به روش نیتروژن دهی پلاسمایی در کشور دستگاه سخت سازی قطعات به روش نیتروژن دهی پلاسمایی توسط یک شرکت دانش بنیان در اراک ساخته و ثبت شد. مخترع این دستگاه گفت: توانستیم به دانش این کار برسیم و بتوانیم علم خود را در خدمت صنعت کشورمان استفاده...اخبار صنایع رنگ و رزین