نانوساختاری که شیشه را نامرئی می‌کند

نانوساختاری که شیشه را نامرئی می‌کند

اخبار نانو پوشش ها به نقل از “ایران اکونمیست” ، به نقل از مدیکال ساینس، معمولا بخشی از نور تابیده شده به سطح شیشه بازتاب می‌یابد و این امر شیشه را قابل رؤیت می‌کند.

اما این بازتابش به ویژه در زمان مشاهده تلویزیون یا استفاده از کامپیوتر در محیط باز تا حدی آزاردهنده است.
شاخص انعکاس نور، میزان خمیدگی پرتوهای نور در هنگام عبور از ماده‌ای به ماده دیگر است.

هنگامی که نور از روی سطحی بازتاب می‌یابد، شاخص انعکاس آن تغییر می‌کند.

اکنون محققان با استفاده از ساختارهایی در مقیاس نانو توانسته‌اند شاخص انعکاس شیشه را به‌گونه‌ای تغییر دهند که بازتاب نور را به حداقل برساند.

در این شیوه به جای پوشاندن سطح شیشه با لایه‌هایی از مواد ضدبازتاب، ساختار شیشه در مقیاس نانو به گونه‌ای دستخوش تغییر می‌شود که تقریبا انعکاس نور توسط آن از بین می‌رود.
در آزمایشات انجام گرفته مشخص شده است که این نانو ساختارها میزان انعکاس نور از سطح شیشه را بدون ایجاد تغییر در میزان نور عبوری از آن کاهش می‌دهند.

همچنین در این بررسی‌ها مشخص شد میزان بازدهی سلول‌های خورشیدی که توسط شیشه‌های دارای نانوساختارها محافظت می‌شوند در مقایسه با سلول‌های خورشیدی که توسط شیشه‌های عادی محافظت می‌شوند، بالاتر است.
محققان گزارش کامل این تحقیقات را در نشریه Applied Physics Letters منتشر کردند.

منبع

https://rang247.com/wp-content/uploads/2017/10/507941_341.jpghttps://rang247.com/wp-content/uploads/2017/10/507941_341-150x150.jpgنویسندهنانو پوشش هااخبار,خبرگزاری رنگ و رزین,نانو پوشش ها,نانو ساختارنانوساختاری که شیشه را نامرئی می‌کند اخبار نانو پوشش ها به نقل از 'ایران اکونمیست' ، به نقل از مدیکال ساینس، معمولا بخشی از نور تابیده شده به سطح شیشه بازتاب می‌یابد و این امر شیشه را قابل رؤیت می‌کند. اما این بازتابش به ویژه در زمان مشاهده تلویزیون یا استفاده...اخبار صنایع رنگ و رزین
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star