اعطای ۳ استاندارد ایزو به “نانوکامپوزیتهای پرکننده دندان” محققان کشور

اعطای 3 استاندارد ایزو به "نانوکامپوزیتهای پرکننده دندان" محققان کشور

اخبار پوشش های صنعتی و کامپوزیت به نقل از “خبرگزاری ایسنا” ، یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز رشد پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران به تولید نوعی نانو کامپوزیت پر کننده دندان با قابلیت دوام سایشی بالا و عدم سمیت برای بدن دست یافتند و به گفته این محققان این محصول دارای ۳ استاندارد ایزو و گواهی‌نامه نانومقیاس است.

در دندانپزشکی پیشرفته استفاده جهانی از کامپوزیت‌های رزینی به سرعت در حال افزایش است و در برخی از کشورها این نوع مواد ترمیمی به طور کامل جایگزین آمالگام شده است.

 این روند به دلیل مقررات جدید وضع شده توسط دولت‌ها برای کاهش استفاده از جیوه و محصولات حاوی جیوه، زیبایی ظاهری مواد جایگزین، دسترسی راحت و سریع به این مواد، خواص فیزیکی – مکانیکی ارتقاء یافته و تشابه ساختاری و شیمیایی آنها با بافت دندان است.

طول عمر و دوام گزارش شده برای مواد کامپوزیتی درحدود ۷ تا ۸ سال و برای آمالگام ۱۲ سال بوده است.

اما مطالعات و بررسی‌های اخیر حاکی از دوام مشابه برای آمالگام و کامپوزیت‌های جدید و یا حتی دوام بهتر و بیش از ۱۲ سال برای برخی از برندهای معروف کامپوزیت است.

استفاده از آمالگام به دلیل عدم زیبایی و تطابق رنگ محصول با دندان و همچنین ارائه گزارش‌هایی مبنی بر رهایش جیوه، ایجاب می‌کند ماده جایگزینی برای آن در نظر گرفته شود.

مواد جایگزین می‌تواند شامل “گلس آینومر”ها و کامپوزیت‌های دندانی باشد که در این میان گلس آینومرها به دلیل استحکام کم، کمتر مورد توجه قرار گرفته است و از طرف دیگر کامپوزیت‌های دندانی به دلیل ایجاد پیوند با بافت دندان مورد توجه قرار گرفته و از استحکام و زیبایی قابل ملاحظه‌ای برخوردار است.

در این راستا محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با بررسی معایب موجود در روش تولید نانوکامپوزیت‌ها، به روشی دست یافتند تا این معایب را در کامپوزیت به دست آمده کاهش دهند.

در این پروژه با تهیه نانوسیلیکای متخلخل به روش حرارتی و افزودن آن به کامپوزیت‌ها خواص مناسب‌تری نسبت به دیگر نانوکامپوزیت‌ها ایجاد شد.

اکبر جدایی، مجری طرح در گفت‌وگو با ایسنا، از تولید نمونه اولیه نانوکامپوزیت پرکننده دندان خبر داد و گفت:

در حال حاضر با توزیع‌کنندگان مواد دندان پزشکی وارد مذاکره شده‌ایم تا این محصول به بازار کشور عرضه شود.

جدایی، حداقل سایش، میزان جذب آب بسیار کم و استحکام فشاری را از مزایای این کامپوزیت‌ها عنوان کرد و یادآور شد:

این محصول دارای سه استاندارد ایزو ۱۳۴۸۵ مربوط به مدیریت تجهیزات پزشکی، ایزو ۴۰۴۹ مربوط به خواص مکانیکی و ایزو ۱۰۹۹۳ مربوط به تست‌های ایمنی است.

مجری طرح با بیان اینکه طرح این محصول موفق به دریافت گواهی نانومقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو شده است، اضافه کرد:

 تاکنون دو محصول “کامپوزیت دندانی” و “فیشور سیلانت” این شرکت موفق به دریافت تأییدیه دانش‌بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری شده‌اند.

وی با اشاره به جزئیات نانوکامپوزیت‌های پرکننده دندان، توضیح داد:

این محصول شامل کامپوزیت هیبریدی مواد سرامیکی است و در آن از نانوساختارها و نانوپرکننده‌ها استفاده شده است.

طول عمر و دوام این محصول بالاتر از ۱۲ سال است.

جدایی اظهار کرد:

نتایج به دست آمده از این تحقیق نشان می‌دهد نانوکامپوزیت دندانپزشکی تولید شده به این روش با کامپوزیت‌های حاوی ذرات میکرو، از استحکام خمشی و مقاومت بهتری برخوردار است.

همچنین پس از قرار گرفتن در برابر سایش مسواک سطح صاف‌تری را نشان می‌دهد و دارای مقاومت بیشتری است.

منبع

https://rang247.com/wp-content/uploads/2018/10/57690749.jpghttps://rang247.com/wp-content/uploads/2018/10/57690749-150x150.jpgنویسندهپوشش های صنعتی و کامپوزیتاخبار,خبرگزاری,خبرگزاری رنگ و رزین,نانوکامپوزیتاعطای ۳ استاندارد ایزو به 'نانوکامپوزیتهای پرکننده دندان' محققان کشور اخبار پوشش های صنعتی و کامپوزیت به نقل از 'خبرگزاری ایسنا' ، یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز رشد پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران به تولید نوعی نانو کامپوزیت پر کننده دندان با قابلیت دوام سایشی بالا و عدم سمیت برای...اخبار صنایع رنگ و رزین
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star