۹۵/۱۰/۲۰

سنتز پوشش نانو الماس با استفاده از روش CVD با پلاسمای مایکروویو

الماس، مهمترین ساختار سرامیکی تک عنصری و یکی از سخت  ترین عناصری است که از کربن خالص تشکیل شده و به طور طبیعی تحت فشارهای زیاد اعماق زمین و در زمانی طولانی شکل می گیرد. اما می توان آنرا به طور مصنوعی در زمانی بسیار کوتاه تر و به کمک فرآیند فشار بالا دما بالا که اساسا تقلیدی از فرآیند طبیعی شکل  گیری الماس می باشد، تولید کرد.

در سالهای اخیر پیشرفتهای شگرفی در تولید الماس حاصل شده که نتیجه آن، تولید الماسهایی در ابعاد نانومتر بوده که به علت داشتن خصوصیات بسیار عالی مکانیکی، حرارتی، نوری و عایق بودن، کاربردهای متنوعی را در صنایع مختلف به خود اختصاص داده است.

امروزه یکی از زمینه های رشد و گسترش کاربردهای پوشش نانو الماس، شامل پوشش نانو الماس بر روی زیر لایه هایی از جنس سیلیکون، نیکل و یا فولاد است. با ایجاد این پوششها می توان خواص مکانیکی، پایداری شیمیایی و رسانایی الکتریکی سطوح را بهبود بخشید.

بنابراین یکی از نکات مهم در ایجاد نانولایه با خواص مکانیکی، شیمیایی و الکتریکی بالا رعایت شرایط بهینه برای رشد نانو لایه ای مناسب است.  در این تحقیق امکان سنجی کاربرد پوششهای آلومینیمی به عنوان میان لایه برای رشد الماس با کیفیت در سوبسترههای فولاد ضد زنگ با استفاده از راکتور تقویت شده با پلاسمای مایکروویو بررسی شده است.

 

منبع: ایران نیوز

rang247پوشش های صنعتی و کامپوزیتمقالاتخبرگزاری,خبرگزاری رنگ و رزین,رزین,رنگ۹۵/۱۰/۲۰ سنتز پوشش نانو الماس با استفاده از روش CVD با پلاسمای مایکروویو الماس، مهمترین ساختار سرامیکی تک عنصری و یکی از سخت  ترین عناصری است که از کربن خالص تشکیل شده و به طور طبیعی تحت فشارهای زیاد اعماق زمین و در زمانی طولانی شکل می گیرد. اما می توان آنرا به...اخبار صنایع رنگ و رزین